McDonald's Cup
McDonalds Cup

VIDEO TRÉNINGY

1. diel

BEŽECKÁ ABECEDA

Bežecká abeceda obsahuje cvičenia zamerané na správnu rozcvičovaciu techniku.

Krásne Ťa rozhýbe, pripraví telo  na nasledujúce športové cviky a  zlepší aj bežeckú techniku. Vďaka tomu budeš behať správne a nebudeš zbytočne zaťažovať  kĺby a  chrbticu. Pri jednotlivých cvičeniach sú dôležité správne pohyby rúk a nôh.

KOORDINÁCIA

Vieš čo je koordinácia?
V športe a pri tréningoch zohráva veľkú úlohu práve koordinácia pohybu - teda ľahké a prirodzené zladenie rúk, nôh a tela pri rôznych cvikoch.
A pri futbale je dôležitá pri ovládaní lopty, udržiavaní rovnováhy v súbojoch, či pri zvládnutí pádov na rôzne časti tela.
Dobrá koordinácia nám pomáha využiť tréning čo najlepšie, zlepšuje športový výkon a chráni pred zraneniami.

STREČING

V tejto časti sa zameriame na strečing, rovnako dôležitý v tréningu ako predchádzajúca Bežecká abeceda a Koordinácia.

Cvič s nami viaceré strečingové cvičenia zamerané na všetky časti tela, ktoré v tréningu alebo zápase využívaš.
Natiahneš a zároveň si uvoľníš svaly, ktoré budú vďaka strečingu pružnejšie a ohybnejšie a nebudeš mať na druhý deň svalovicu.

2. diel

Pociťovanie lopty, kontrola lopty

V ďalšej časti si spolu s Bonym preveríš, či máš svoju futbalovú loptu pod kontrolou.

Jej ovládanie totiž nie je také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Nauč sa triky ako Bicykel, Tanček alebo Biliard. Ak ti nepôjdu na prvýkrát, nevzdávaj sa a skúšaj to znova a znova. Cvičiť môžeš v ponožkách alebo v teniskách. Stačí ti malý priestor, budeš mať lepší prehľad o lopte a svojich nohách. Trénuj a zlepšuj sa spolu s nami!

 

POCIŤOVANIE LOPTY S EXPLOITEDOM

Vedel si, že známy youtuber Expl0ited nielenže kedysi reprezentoval Slovensko vo futbale, ale tiež sa spolu so školou zúčastnil na McDonald´s Cupe? Aj keď sa v tomto videu poriadne zapotil, je vidieť, že cit pre loptu má stále v nohách.

Tréning s Expl0m ti pomôže zlepšiť správnu techniku s loptou a naučí ťa zapájať obidve nohy rovnako, vďaka čomu z teba bude lepší hráč alebo hráčka. Všetko, čo potrebuješ, je tvoja detská izba alebo dvor a trochu trpezlivosti.

3. diel

ŽONGLOVANIE S LOPTOU

Tento tréning bude veľká zábava, ale aj makačka! Naučíš sa super triky s loptou, ktoré ovládajú profi futbalisti.

Na začiatku treba myslieť na to, že nechceš nič nerozbiť, preto si doma vyber také miesto, kde budeš môcť bezpečne skúšať, ako ti to pôjde. Potrebuješ loptu správnej veľkosti a kopu trpezlivosti. Žonglovanie treba skúšať stále dokola a nevzdať sa po prvom dni ani týždni. Vo videu nájdeš ľahšie aj náročnejšie kúsky, vyber si podľa seba.

 

4. diel

PRIHRÁVANIE LOPTY

Vedieť dobre prihrať loptu je pre každého futbalistu úplný základ. Svoje triky v tomto videu predvedie aj freestylista Peťo Herstek.

Do dnešného tréningu zapoj súrodenca, rodiča alebo použi akúkoľvek stenu alebo múr vonku. Nauč sa, ako viesť loptu z miesta, v pohybe alebo pri jej vedení. Nie je to až také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak budeš poctivo trénovať, pri najbližšom zápase s kamošmi sa môžeš poriadne predviesť!

5. diel

SPRACOVANIE LOPTY

Vo futbale sa veci dejú rýchlo. Dobrý hráč je vždy pripravený prebrať loptu súperovi a ovládnuť hru. Nauč sa všetky spôsoby, ako spracovať prihrávku. Použi celé telo a za chvíľu budeš strieľať víťazné góly. Tak ako Robo Boženík, ktorý ti na záver prezradí, ako vyzerá jeho domáci tréning v týchto dňoch.

Vyskúšaj si, ako ti pôjde spracovanie prihrávky vnútornou stranou nohy, vonkajškom chodidla, priamo vo vzduchu či s polobratom pri behu. Dôležité je tiež vedieť spracovať polovysokú alebo vysokú loptu priamo zo vzduchu, napríklad z výkupu brankára cez ihrisko. Zvládneš ju stiahnuť na trávnik rôznymi časťami nohy a tela?

 

6. diel

VEDENIE LOPTY

Tento diel preverí tvoju kondičku, vytrvalosť, schopnosť sústrediť sa a hlavne tvoje špičky. Pretože okrem baletiek, aj futbalisti potrebujú precvičovať práve túto časť tela, aby boli pripravení na rýchlu prihrávku alebo streľbu.

Nauč sa viesť loptu chodidlom a špičkou tak dobre, ako to ide šikovnému Bonymu na videu. Nachystaj si pomôcky, ako sú kuželky, knihy alebo topánky a vyskúšať môžeš aj malú loptu, s ktorou sa ti bude cvičiť o čosi ľahšie. Tento tréning ti chvíľu potrvá, preto neváhaj a pusti sa do toho hneď teraz!

7. diel

OBCHÁDZANIE SÚPERA, KĽUČKY

Záverečný individuálny tréning ťa naučí kľučkovať po ihrisku ako profík. Obchádzanie súpera je v modernom futbale stále potrebnejšie, preto sa riadne sústreď na cviky.

Pri obchádzaní súpera je dôležitá hlavne koordinácia pohybov, takže sa najprv poriadne rozcvič, napríklad naháňačkou s kamošmi. Vyskúšaj si krátku aj dlhú kľučku a nezabudni na obchádzanie súpera sťahovačkou. Niektoré triky sú síce náročnejšie, ale poctivým tréningom sa dá všetko naučiť.

1. skupinový tréning

POHYBOVÁ AKTIVÁCIA, HRY A SÚŤAŽE

V úvodnom tréningu skupinových videí vám ukážeme rôzne formy pohybovej aktivácie hráčov. Cieľom je rozcvičiť sa veselou súťažnou formou. Na cvičenia budeme potrebovať rôzne pomôcky ako lopty, kužele, prekážky, koordinačný rebrík, rozlišovacie vesty. A chuť zašportovať si :) tak poďme na to!

2. skupinový tréning

BALL MASTERY, POCIŤOVANIE LOPTY

V tejto časti si overíme, ako hráči "cítia" loptu, čo sa naučili alebo v čom zdokonalili na domácoch tréningoch. Uvidíme ako to vo väčšom priestore a so spoluhráčmi. Dôležité je, aby mal pri cvičeniach každý hráč a hráčka loptu. Zapájame obe nohy a riadime sa pokynmi trénera. Na záver vyskúšame hru 3:3.

3. skupinový tréning

VEDENIE LOPTY

Na vyznačenom ihrisku, so zapojením spoluhráčov Trénejeme vedenie lopty rôznymi spôsobmi. Každý hráč má svoju loptu neustále pod kontrolou. Na záver si opäť dáme hru (malý zápas), ktorá tento krát bude bez bránok.

4. skupinový tréning

OBCHÁDZANIE SÚPERA

V tejto časti tréningu si precvičíme vedenie lopty so zmenami smeru a obchádzanie súpera. Ihrisko si upravíme veľkosť na 15 x 15 m.

Hráčov rozdelíme na 4 skupiny. Prví štyria hráči z každej skupiny súčasne vedú loptu spôsobom, ktorý zadá tréner smerom ku kužeľom v strede. Pred kužeľom vykonajú určenú kľučku a prihrávajú loptu druhej skupine. Posun hráčov je v smere prihrávky. Meníme smer cvičenia.

V cvičeniach sledujeme aktívne odstúpenie hráča od kužeľa, pýtanie si lopty zvukovým znamením (hlasom).  Neustále kontrolujeme správne držanie tela hráča pri kľučke a upozorníme čo vysvetlíme chyby. Nesprávnym držaním tela si hráč môže skôr spôsobiť úraz či časom zdravotné komplikácie.

5. skupinový tréning

PRIHRÁVANIE A SPRACOVANIE LOPTY

Keďže nám na tréningu doma chýbali spoluhráči, preto si v tomto videu ukážeme cvičenia so zapojením viacerých hráčov zamerané na prihrávanie lopty rôznymi spôsobmi a zároveň na precízne spracovanie lopty, keďže to je predpokladom výberu najlepšieho riešenia v danej situácii v hre. Na záver ukážeme hru, ktorá isto zabaví všetky deti.

Zameriame na správne prihrávanie a prebratie lopty. Hráčov rozdelíme do skupín, pričom máme minimálne 5 hráčov v jednej skupine. Hráči sú postavený do štvorca (podľa obrázka), pričom pri 1 kuželi stoja 2 hráči.

My v ukážke cvičenia zapojíme 8 detí.

6. skupinový tréning

Voľná hrá, turnaje

Návod ako si zorganizovať mini turnaje pre hráčov počas hodiny telesnej výchovy alebo krúžku futbalu počas 35 až 40 minút alebo 45 až 60 minút. Do turnaja môžeme zapojiť rôzny počet detí (napr. 8, 10, 12 alebo až 16).